Poradnik

Dlaczego warto budować energooszczędnie?

2016-01-17

Czy wiesz, że... Biały Dom jest w części domem szkieletowym? Za Oceanem od dawna docenia się tę technologię budowania, w Polsce dopiero nabiera ona rozpędu. Nie da się jednak ukryć, że domy energooszczędne, do jakich należą domy prefabrykowane, to przyszłość budownictwa. Niosą one wiele korzyści dla swoich użytkowników. Dlaczego warto budować energooszczędnie? Poznaj 5 korzyści jakie płyną z domów prefabrykowanych.




1. Domy szkieletowe są tanie

Domy szkieletowe są tańsze od domów murowanych. Oszczędności odnotować można niemal na każdym etapie budowy i użytkowania. Począwszy od fundamentów, które nie wymagają dużej ilości betonu i zbrojeń aż po dach, którego konstrukcja może zostać wykonana z lżjejszych materiałów dekarskich. Szacuje się, że ściana szkieletowa może być nawet o 20% tańsza od ściany murowanej. Ponadto dom prefabrykowany powstaje już z gotowych części (ścian, stropów) wyprodukowanych w zakładzie produkcyjnym, co uwalnia od konieczności zatrudniania kosztownej ekipy budowlanej której wynagrodzenie w znacznej mierz uzależnione jest od czasu spędzonego na placu budowy. Drewno, z którego wykonuje się szkielet jest naturalnym i tanim surowcem, który do tego charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi – dzięki temu użytkownicy domów szkieletowych płacą niższe rachunki za ogrzewanie.

 

2. Domy szkieletowe są ciepłe

Budowane obecnie domy szkieletowe wyposażone są w grubsze warstwy izolacyjne niż domy murowane, co sprawia, że często są od nich cieplejsze. Ponadto, domy szkieletowe nie akumulują ciepła czyli ogrzaniu wymaga jedynie powietrze które się w nim znajduje. Wyziębiony do 10 st. C dom szkieletowy można ogrzać do temperatury 21 st. C w ciągu dwóch godzin. Dla porównania taką temperaturę w tych samych warunkach uzyska się w domu murowanym dopiero o dwóch dniach.

 

3. Domy prefabrykowane buduje się szybko

Domy prefabrykowane to rozwiązanie dla tych, którzy cenią swój czas. Poszczególne ich elementy powstać mogą nawet w kilka dni, a cały cykl inwestycyjny zamknąć można w ciągu kilku miesięcy, czego nie można powiedzieć o domach murowanych. Dzieje się tak dlatego, że domy szkieletowe wykorzystują w głównej mierze suche technologie, co sprawia, że wznosić można je o każdej porze roku – bez konieczności przerywania budowy w niekorzystnych warunkach pogodowych.

 

4. Domy szkieletowe są ekologiczne

W obliczu wysokiego zużycia surowców naturalnych, ekologiczne wybory to już praktycznie konieczność. Takim ekologicznym wyborem są domy szkieletowe. Około 95% surowców wykorzystywanych w ich tworzeniu to surowce naturalne. Mowa tu choćby o drewnie, gipsie, wełnie mineralnej czy drewnianych płytach wiórowych, które tworzą w domu korzystny, zdrowy mikroklimat. Ów mikroklimat ma zbawienny wpływ na samopoczucie, a także ogólną kondycję organizmu.

 

5. W domach szkieletowych mieszka się komfortowo

Domy szkieletowe mają swój niepowtarzalny urok, który zawdzięczają drewnianej konstrukcji. Oprócz walorów estetycznych domy szkieletowe są również trwałe i mają długą sięgającą 100 lat żywotność. Poszczególne elementy z największą precyzją wykonywane są przez zespół fachowców i poddawane surowej kontroli technicznej, co wpływa znacząco na bezpieczeństwo i komfort mieszkania.